Homeoffice - benefit pro firmy

Práci z domu nebo práci na dálku vnímá hodně firem jako benefit pro své zaměstnance, ale skutečností je, že tento model pracovního nastavení může být velikým přínosem pro samotné firmy. Pro zaměstnance je homeoffice výhodný, protože se nemusí každý pracovní den vydat do davu lidí spěchajících do práce a šetří tak čas i peníze za dopravu, ale jsou zde i zásadní výhody pro zaměstnavatele, které plynou z práce na dálku. 

Díky internetu a moderním technologiím, které nám usnadňují komunikaci, je logické využití těchto možností k lepšímu řízení efektivního pracovního výkonu. Firmy jsou sami proti sobě, jestliže tyto technologie nevyužívají a nedávají prostor pro své zaměstnance lépe zvládat jejich pracovní náplň. Dnes totiž můžeme význam “být online” srovnat na stejnou úroveň být někde fyzicky. Samozřejmě existují obory a odvětví, kde není možné pracovat na dálku, ale řídit dnes firmu online už není nic nemožného, naopak se to ve světě vnímá jako inteligentní a zajímavý krok v rozvoji firmy.  

Prvním významným pozitivem homeoffice pro firmy je šetření finančních zdrojů. Zkuste si představit firmu, která má 100 zaměstnanců a jak nákladné musí být zajištění kancelářských prostor. Koncept open space může být sice levnější variantou oproti klasickým kancelářím, ale velké i malé firmy ve světě už ustupují od tohoto modelu sdílených prostor desítek zaměstnanců. Nepřispívá to mezilidským vztahům na pracovišti a neustálý ruch okolí snižuje pracovní výkon a zvyšuje stres a nepozornost. Nalezení vhodných prostor pro zaměstnance může být velmi tvrdým oříškem. Firmy, které jsou si vědomi výhod homeoffice, dokonce přispívají na energie zaměstnanců pracujících z domova, protože je to pro ně levnější než placení větších kancelářských prostor.

Pokud firma disponuje pracovními pozicemi, které je možné vykonávat na dálku, není důvod, proč homeoffice nevyužít. Dnes je velmi důležité starat se o pohodlí zaměstnanců, které významně ovlivňuje jejich pracovní nasazení a efektivitu. Dnes se o stresu mluví napříč všemi obory a firmy by se měly snažit stresu předcházet nebo dát prostor svým zaměstnancům ho lepé zvládat. I taková cesta do práce může být značně stresující. Pro firmy, ale i pro jejich lidské zdroje, platí: Čas jsou peníze. Je to totiž další významný kapitál a nikdy ho není dost. Zaměstnanec šetří svou energii, kterou by musel vynaložit na přípravu a cestu do práce. Je rozdíl vstát ráno v šest, nebo v půl osmé a od osmi pracovat.

Dalším, neméně významným pozitivem homeoffice je lepší zvládaní work-life balance. Pokud znáte zakladatele WordPress Matta Mullenwega, asi víte, o čem je řeč. Tento člověk totiž funguje hlavně online. Jeho společnost Automattic nemá žádné fyzické pobočky či kancelářské prostory v pronájmu, má přes 500 zaměstnanců ve 43 státech po světě. Celá firma funguje přes online komunikaci. Je to dobrý příklad toho, jak lze pozitivně využít dnešních možnosti internetu, online technologií a významně ušetřit. Sám Matt mluví o tom, že celou svou firmu řídí hlavně přes Skype. Matt podporuje výhody homeoffice a je také jejím velkým průkopníkem. Jestliže vám zabere cesta do práce a z práce plus samotný čas ve firmě celkem 16 hodin za den, asi nebudete mít moc energie a ovlivní to negativně váš výkon.