Homeoffice - na co si dát pozor, když pracujete z domova

Homeoffice vnímá mnoho firem i zaměstnanců jako benefit. Šetříte energii a čas, který byste strávil cestou do práce, doma nemusíte řešit “Co si dneska vezmu na sebe?” a každé ráno si dokonce můžete přispat. Ale na co si dát pozor, aby se z homeofficu nestala noční můra a z vašeho domova nonstop kancelář?  

Musíte mít správně nastavený pracovní režim
S homeofficem se většinou pojí flexibilní pracovní doma. Firmy mají zkušenost, že když zaměstnancům nabídnou možnost plánovat si svoji práci alespoň do určité míry sami, tak se zaměstnanci mohou stát více produktivní. Lidé, kteří si takto svůj rozvrh plánují, pracují dokonce déle než ti, kteří chodí do práce na “píchačky”. Pokud pracujete z domova, musíte myslet na pravidelné pauzy a ve svém bytě mít dobře zařízený pracovní kout. Pokud máte dlouhodobý homeoffice, velmi snadno se z vašeho bytu stane za krátkou dobu kancelář a s trochou pracovního stresu i nepříjemné místo pro odpočinek. 

Bez osobního kontaktu to nepůjde
Nejen, že komunikujete s přáteli přes sociální sítě, ale nyní musíte své kolegy nahánět po mailu, soc. sítích nebo telefonicky. Cafe si musíte uvařit sami a sami ho taky vypít. Často ani z bytu za celý den nevyjdete a stává se z vás asociální člověk. To je velké riziko pro ty, co jsou dlouhodobě na homeofficu. Proto dbejte na to, že osobní kontakt s lidmi je důležitý. Může se vám pak stát, že vás po čase ani vlastní rodina nepozná.   

Více online, méně offline
Pokud pracujete z domova, bez dobrého připojení k internetu se neobejdete. Trávíte více času na soc. sítích, ať pracovně nebo za zábavou, ale vaším denním chlebem je několika hodinové připojení. Proto je nutné myslet na pravidelné pauzy a dát se na chvíli do offline režimu. Častým zvykem je jíst a u toho pracovat, být neustále k dispozici. Pokud se naučíte občas odložit telefon a vypnout svůj notebook, nejen že to prospěje vaší psychice, ale taky načerpáte nové síly.

Sebekontrola
Pracovat z domova není dovolená. Svou práci udělat musíte a je jedno, jestli jste v kanceláři nebo sedíte u televize na svém gauči s notebookem na klíně. Na začátku, když začnete pracovat z domova, vás možná překvapí, že vyřizování svých pracovních záležitostí nebude tak snadné, jak jste si mysleli. I doma váš může něco rozptylovat, odvádět od práce. Ten seriál se sám nepustil. Proto je nutné mít nad sebou dobrou sebekontrolu. Stále jste zaměstnancem a váš nadřízený po vás bude chtít dobře odvedenou práci.

Pokud se tedy chystáte pracovat ze svého hnízdečka, nezapomeňte zvážit všechna pro a proti, aby pak nakonec vaše produktivita nebyla nižší, než když jste pracovali z kanceláře.