7 rad, jak vylepšit svůj životopis

Stejně jako se mění s dobou styl psaní knih nebo natáčení filmů, je nutné přizpůsobit současnosti i obsah a podobu svých životopisů. To, co považovali personalisté v minulosti za důležité v CV (zkratka latinského Curriculum vitae neboli „běh života“), dnes už neplatí. Tady je pár tipů, aby váš životopis byl moderní a zajímavý.

  • Formát a vizuální podoba je to, co personalista vidí jako první. Na internetu najdete desítky šablon, ale jejich styly i údaje jsou dost zastaralé. K dobrému CV stačí kolikrát jen Word, nebo můžete vyzkoušet jednoduchý webový návrhář Canva. Zkuste se klasickým šablonám vyhnout, stále je používá hodně lidí a pokud si s vizuální podobou svého CV dáte tu práci sami, odlišíte se od většiny. 
  • Obsah životopisu by měl být stručný a věčný, počet stran by neměl být vyšší než dvě. V průměru se personalista věnuje čtení CV 2-3 minuty. Pokud tedy pošlete slohovou práci, sami si tím snižujete svou šanci uspět. Detaily o vašich pracovních zkušenostech pište heslovitě a nezapomeňte uvést, co se vám ve vaší práci povedlo, čeho jste dosáhli.
  • Struktura ve vašem CV musí být srozumitelná. Je nutné, aby se i cizí člověk ve vašem životopise rychle zorientoval a našel všechny podstatné informace o vás co nejrychleji. Časové údaje uvádějte vždy chronologicky, současné či poslední zaměstnaní nebo studium uvádějte vždy jako první. 
  • Do životopisu není nutné uvádět věk nebo datum narození, dále váš rodinný stav, přesnou adresu vašeho současného nebo trvalého bydliště a pozice, které jste vykonávali před mnoha lety a nemají nic společného s oborem, do kterého se hlásíte.
  • Co naopak ve vašem CV zvýší šance, je kvalitní fotografie (hlavně ne z dovolené nebo z rodinných akcí). Fotografie by měla vypadat profesionálně a důstojně, nepoužívejte selfie. Před tím, než v životopise uvedete své studijní a profesní zkušenosti, napište si kolonku Profil nebo O mně, kde sebe popíšete ve dvou až třech větách. Můžete stručně napsat, čeho jste profesně dosáhli nebo jaké cíle v kariéře máte. Pomůže vám to lépe zaujmout čtenáře a odlišit se od ostatních kandidátů.
  • Na závěr spousta kandidátů uvádí své koníčky. Pokud je váš životopis plný pracovních zkušeností a profesních úspěchů, jsou tyto údaje naprosto zbytečné a navíc vám zabírají místo. Můžete je znovu nahradit kontaktními údaji (email, telefon), které jste uvedli na začátku u svého jména. Kontakty jsou totiž jedinou informací, kterou můžete v CV uvést dvakrát, na začátku a na konci.
  • Před uložením a posláním si svůj životopis vždy pečlivě zkontrolujte. Dejte si pozor na gramatické chyby a různé styly formátování. Ukládejte ho nejlépe ve formátu PDF s názvem CV_Příjemní a jméno. Jedná se o nejrozšířenější formát i název, který personalisté používají. Pokud pošlete své CV pod názvem Životopis, těžko si vás k němu někdo hned napoprvé přiřadí.