Proč se nebát Assessment centra?

“Rádi bychom Vás pozvali na výběrové řízení do naší společnosti, které se bude konat formou Assessment centra.”... to je věta, při které většina uchazečů o práci znejistí, někteří dokonce zpanikaří. Ti, kteří s tím mají zkušenost, ví, co je tak může čekat a ostatní začnou googlit, co to vlastně znamená. Jedná se o skupinové výběrové řízení, které dnes využívá většina firem, ať jsou to korporace nebo menší společnosti. Pro zaměstnavatele to má několik výhod. Šetří to čas a prostředky, najednou se totiž sejde více kandidátů a výběrové řízení probíhá ve skupině. Personalisté a jejich kolegové mají lepší možnost prověřit schopnosti kandidátů v situacích, které nejvíce odpovídají realitě dané pozice. Zde je pár tipů, na co si dát v AC pozor a co od něj očekávat. 

 

  • Většina firem na tuto metodu výběrového řízení upozorní pozvané kandidáty předem. A pokud ne, ale v pozvánce máte, abyste si vyhradili čas alespoň 3 nebo více hodin, tak můžete čekat, že se o klasický pohovor nejedná. Dokonce některé firmy dají kandidátům vědět, že budou testovaní např. z Excelu, cizího jazyka nebo jiných odborných znalostí. Díky tomu máte konkrétní informace a víte, na co se připravit. 

 

  • Určitě očekávejte skupinové i individuální úkoly. Účelem AC není jen testování odborných znalostí, ale také to, jak se dokážete projevovat mezi cizími lidmi, jak komunikujete, jestli stojíte za svými názory nebo jste otevřeni diskuzi atd. Nezapomínejte, že všeho dost škodí. Přehnaná aktivita a dominance není zrovna správná cesta, jak pozitivně zaujmout. Samozřejmě stát v rohu a neříct ani větu, je také špatně. Proto vnímejte dobře své okolí a zvolte zlatou střední cestu. 

 

  • Sice se říká, že AC bývá náročnější než klasický pohovor, ale i pro uchazeče to má své klady. Zpětnou vazbu se dozvíte poměrně rychle, navíc v rámci jednoho AC je více kol, takže i po hodině můžete vědět, jestli jste uspěli nebo ne. Také se v některých úkolech můžete setkat se simulovanou náplní práce dané pozice, o kterou se ucházíte. To vám pomůže rozpoznat, když si danou prací nejste jistí, jestli by vás bavila nebo ne.    

 

  • Detaily AC se liší podle druhu pozic i firem. Každopádně struktura bývá velmi podobná. Na úvod vás může personalista vyzvat, abyste se všem představili a jednu minutu něco o sobě pověděli. Pak může následovat např. prezentace, kterou jste měli zpracovat, nebo skupinový úkol. Individuální testy se pak většinou zaměřují na odborné znalosti, logické uvažování, cizí jazyky, psychometrie apod. Poté většinou následuje pauza, po které se kandidáti dozví, kdo postupuje do dalšího kola. To se může skládat z další cvičení, např. role, ve kterých si vyzkoušíte přímo práci zaměstnance. Často bývá simulovaný rozhovor, kde např. musíte zvládnout komunikaci s naštvaným zákazníkem. 

 

  • Na závěr vás čeká osobní pohovor, u kterého se můžete potkat se svým potencionálním nadřízeným. Dostanete zpětnou vazbu na svou aktivitu v předchozích kolech a dostanete prostor pro vaše otázky.

 

Pokud tedy hledáte práci a čeká vás výběrové řízení v rámci Assessment centra, určitě to není důvod k panice. Je dobré to brát více jako hru. Nic neztratíte, jen můžete dostat novou práci a zkušenosti, které se vám určitě vrátí.