3 tipy, jak udělat skvělý první dojem

“Jsem Patrik, těší mě.” Po nuceném úsměvu a slabém potřesu ruky si najednou nemůžete vzpomenout na jeho jméno. Zní vám to povědomě? Pak pokračujte ve čtení. 

Ať už se vám představil váš nový kolega nebo jdete na pohovor ohledně vašeho vysněného zaměstnání, je důležité udělat skvělý první dojem. Protože to, jak napoprvé zapůsobíte, bude hrát důležitou roli po dlouhou dobu. Přečtěte si tři jednoduché tipy, jak zanechat sympatický dojem u druhé osoby. 

Úsměv a potřesení rukou
Velmi jednoduchý způsob, jak na někoho zapůsobit příjemně, je začít úsměvem. Snažte se být přirození, na křečovité a falešné úsměvy zapomeňte. Akce jednoznačně zanechává větší dojem než slova. Zkuste dát úsměvem najevo, že jste rádi, že daného člověka vidíte. Při podání ruky si dejte pozor na tzv. “leklou rybu” nebo siný stisk. Dlaň podávejte vždy směrem kolmo k zemi, jakmile podáváte ruku dlaní dolů, můžete dávat najevo určitou nadřazenou a může to zanechat arogantní dojem. 

Zapamatujte si jméno osoby 
Zapomínání jmen během představování bývá způsobeno nedostatkem pozornosti. Stává se to skoro všem. Je to dáno zejména tím, že vás může prvotní seznámení trochu vystresovat a soustředíte se na to, abyste neudělali nějaké faux pas, avšak  na zapamatování není nic těžkého. Jakmile vám někdo řekne své jméno, nahlas ho zopakujte a zkuste ho použít ve větě. “Dobrý den, jmenuji se Patrik.” “Patrik, to je hezké jméno.” nebo “Těší mě, Patriku.”

Diskutujte o tom, co vám říká druhá osoba
První dojem se nedělá jen tím, co říkáme, ale i tím, jestli umíme poslouchat a reagovat na to, co nám někdo sděluje. Často se dobrý první dojem v rámci diskuze zanechá tím, když navážeme na zájmy druhé osoby a jsme schopni o tom diskutovat. Když se poprvé s někým potkáte, dejte mu to, co chce, pozornost. Pravdou je, že každý, koho potkáte, se bude nějakým způsobem cítit nadřazeně. Nechte ho tiše si uvědomit, že víte o jeho důležitosti. Udělejte to upřímně a zmiňte informace, které jste se dozvěděli a které opravdu obdivujete. Jen mějte na paměti, že to nesmí vypadat vlezle, tím první skvělý dojem neuděláte.