13 vět, kterým se na pohovoru vyvarujte

Abyste na pohovoru uspěli, musíte si dát pozor na pár frází, které sice myslíte v dobrém, ale personalisty a vaše možné budoucí nadřízené určitě odradí od toho, aby vás vybrali na pozici, o kterou tak stojíte. Projděte si všech 13 vět, kterým se na pohovoru radši vyvarujte.

“Já o tu práci ale vážně stojím. “
Je sice fakt, že náboráři chtějí vidět vaši vášeň a nadšení do nové práce, ale už jen tím, že jste na pohovor dorazili, dáváte najevo, že o práci zájem máte. Navíc pokud v rozhovoru zmíníte informace o firmě, které jste si před pohovorem zjistili a pokládáte vhodně formulované otázky, nemusíte už nahlas říkat, že tu práci opravdu moc chcete. 

“Zahrnujte práce u vás výhody, budu mít slevu?”
Většinou se všichni kandidáti dozví včas, jaké benefity firma nabízí. Dokonce jsou často popsané jak v samotném inzerátu, tak i na kariérních stránkách firmy. Proto s otázkami, jaké budete mít výhody, určitě nepospíchejte. Náborář by z vás nechtěl mít dojem, že o tu práci stojíte pouze kvůli výhodám. 

“Um... nevím...na to nebudu odpovídat.”
Pokud vás někdo na pohovoru zaskočí otázkou, na kterou nevíte okamžitě vhodnou odpověď, nedělá vůbec dobrý dojem, když začnete vydávat podivné zvuky nebo razantně odpovíte, že nevíte. Stačí se v klidu omluvit, že si odpověď potřebujete promyslet a nechat si na to trochu času. 

“Hele / Víte / Jakože / Vlastně…”
Během konverzace jsme občas schopni používat dokola neustále ta samá slova. My to tolik nevnímáme, ale pro naše okolí mohou být dost otravná. Spolu s “um” nedělá vůbec dobrý dojem, když skoro v každé větě opakujeme dokola ty stejná slova. Zkuste všechny pasivní fráze vymazat ze svého slovníku. Zvýší to vaše sebevědomí a vaše věty budou více na úrovni. 

“Jak jsem vám už říkal...”
Může se to zdát neškodné, ale zda odkazujete na to, co jste už použili v konverzaci před chvílí, dáváte tím protějšku najevo, že asi neposlouchal. Vyvarujte se opakování dokola těch samých informací. Pokud nevíte, co dál říkat, zkuste se zamyslet nad novými situacemi, které také popisují vaše odborné znalosti.  

“Jsem velký dříč / Potřebuji se seberealizovat / Rychle se učím...”
Tyto a mnoho dalších frází jsou pro náboráře prázdné věty. Používá je většina uchazečů o práci, ale nijak je to od ostatních neodliší. Navíc se očekává, že takoví zkrátka v práci budete. 

“Jaké mám šance na získání této práce?”
Pokud tuto otázku na pohovoru položíte, můžete vsadit na to, že vaše šance jsou takřka nulové. Co ale neuškodí, je se čistě ze zvědavosti zeptat například na to, jestli o danou pozici je velký zájem, abyste si udělali obrázek o tom, jak je přibližně velká vaše konkurence. Ale očekávejte, že nemusíte dostat upřímnou odpověď. 

“Vyhazov, nenávist, strašná práce”
Vyvarujte se všem negativním větám týkající se vás nebo vašeho předchozího zaměstnání. Nikdo nechce najmout negativní osobu. I když jste v minulosti měli v osobním životě nebo v práci velmi těžké chvíle, nechte si je během pohovoru pro sebe. Nezanechá to pozitivní dojem a navíc můžete v sobě vyvolat nešťastné vzpomínky, které ovlivní negativním způsobem váš pohovor.

“S mým minulým šéfem jsme si nesedli.”
Nikdy na pohovoru nepomlouvejte ani se negativně nevyjadřujte o svém bývalém šéfovi nebo zaměstnavateli. Klíčem pro vás je zaměřit se na to, co je teď a kam chcete směřovat. Pokud budete mluvit o tom, co vám v minulé práci vadilo, a proto jste dali výpověď, tak pro náboráře to bude jasný signál, že nedokážete zvládat problémy. V každé firmě a kolektivu se čas od času nějaký ten problém vyskytne. 

“Jsem perfekcionista”
Skoro každý personalista slyší tuto odpověď na otázku “Jaká je vaše negativní vlastnost?”. Většina lidí si tuto odpověď našlo na internetu a používá jí stále dokola. Zkuste to vymyslet více chytřeji, odlišit se od ostatních a zamyslete nad tím, co je na vás negativní, ale pro získání práce ani pro kolektiv to není překážkou. 

“Já vlastně nejsem moc velký odborník.”
Vyvarujte se všem větám, které mohou působit, že jste nejistí a nemáte dostatek sebeúcty. Vašim úkolem na pohovoru je zanechat pozitivní dojem a prodat své schopnosti. Samozřejmě lež má krátké nohy, proto nemá smysl si vymýšlet, co všechno umíte, ale také si dejte pozor na to, že podceňováním vysněnou práci nikdy nezískáte. 

“Nemám žádné otázky ohledně firmy.”
Na pohovoru je potřeba dát najevo svůj zájem nejen o nabízeném pracovním místě, ale i o firmě, pro kterou chcete pracovat. Můžete se zeptat například na vizi společnosti, kam firma míří, jestli bude zavádět nějaké novinky apod. Každý personalista ocení váš přehled a aktivitu. 

“Kdy mohu začít?”
Datum nástupu je pro vás důležitou informací, ale pokud se takto sami zeptáte, může to působit arogantně, neprofesionálně a nápadně. Většinou odpověď na tuto otázku vyplyne ze samotného rozhovoru.